صفحه اصلی
اخبار
تصاویر
ایستگاهها
مناقصه و مزايده
سیمای طرح
کارفرما،مشاور،پیمانکار
تماس با ما
 

مدیر‌عامل سازمان قطار شهری کرمانشاه:

عرشه‌گذاری قطار شهری کرمانشاه 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

 

مدیر‌عامل سازمان قطار شهری کرمانشاه از پیشرفت فیزیکی 95 درصدی مرحله عرشه‌گذاری قطار شهری کرمانشاه خبر داد و گفت: مرحله احداث تونل پروژه قطار شهری نیز آغاز شده است.

مهندس سعیدسلیم‌ساسانی در نشستی خبری که در هتل پارسیان کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه پروژه قطار شهری کرمانشاه بزرگ‌ترین پروژه عمرانی این شهر است، اظهار داشت: قطار شهری به‌عنوان یکی از وسایل حمل و نقل عمومی، می‌تواند کرمانشاهیان را در 22 دقیقه از میدان طاقبستان به میدان فردوسی و درطول یک‌ ساعت 16 هزار نفر را جابه‌جا کند.

وی با بیان اینکه سیستم قطار شهری برای صرفه جویی در انرژی طراحی شده است، ادامه داد: آلودگی صوتی آن کمتر از 75 دسی‌بل است و بر همین اساس سفارش واگون‌هایی را داده‌ایم که صدای آن بیش از این نباشد و برای کاهش صدا در مقابل اماکنی همچون بیمارستان‌ها، فرش‌های لاستیکی کار گذاشته شده است.

مدیر‌عامل سازمان قطار شهری کرمانشاه مدیریت سرعت را یک موضوع مهم عنوان کرد و گفت: در حد فاصل میدان‌ معلم تا سه‌ راه 22 بهمن پروژه به‌صورت روگذر اجرا شده است و از سه راه 22 بهمن تا میدان فردوسی پروژه به صورت تونل اجرا می‌شود.

وی از اجرای موافقت‌نامه هفت پروژه به ارزش یک هزار و 584 میلیارد تومان در سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: بودجه اجرایی قطار شهری 50 درصد توسط دولت و 50 درصد دیگر نیز توسط شهرداری تامین می‌شود.

مدیر‌عامل سازمان قطار شهری کرمانشاه افزود: قطار شهری برای اجرای هر چه بهتر توسط تیم کارشناسی در مراحل مختلف از جمله نقشه اجرایی ـ علمی که برای آن تهیه شده است و همچنین تحقیقات لازم در زمینه زمین‌شناسی، شناسایی خاک، ژئوتکنیک و طراحی تونل برای آن بررسی می‌شود.

مهندس ساسانی با بیان اینکه عملیات اجرایی احداث تونل در قطعه اول حد فاصل سه‌ راه 22 بهمن تا میدان آزادی از دهه فجر آغاز شده است، گفت: موانع بسیاری از جمله شبکه فاضلاب، خطوط لوله گاز، خطوط فیبر نوری، مخابرات و ...سر راه داشته‌ایم که بسیاری از آن‌ها رفع شده است.

وی با اشاره به وجود 44 درخت در مسیر قطار شهری، اظهار داشت: درخت‌ها را به شیوه خاصی بیرون کشیده و در حاشیه رودخانه قره‌سو کاشته‌ایم و این تجربه موفق را می‌توان در اختیار سایر شهرها نیز قرار داد.

مدیر‌عامل سازمان قطار شهری کرمانشاه با اشاره به وجود سه رمپ در مسیر فاز اول از جمله رمپ‌های چهارراه ارشاد و میدان آزادی، گفت: طراحی ایستگاه‌های روگذر باید سریعتر انجام شود و همچنین باید با سرعت بیشتری برای انعقاد تکمیل ناوگان به همراه خرید دو هزار و 300 تن ریل، گام برداریم.

وی با بیان اینکه مرحله عرشه‌گذاری پروژه قطار شهری 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ادامه داد: اراده خوبی در استان برای انجام پروژه وجود دارد و برای تامین مالی نیز راهکارهایی اندیشیده شده است.

مدیر‌عامل سازمان قطار شهری کرمانشاه در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه برای پروژه قطار شهری 15 هزار و 840 میلیارد ریال بودجه در نظر گرفته شده، گفت: برای سال 95، 650 هزار میلیارد ریال اعتبار برای قطار شهری در نظر گرفته شده است.

‌مهندس ساسانی میزان اعتبار اختصاص یافته به این پروژه را نزدیک به 46 درصد عنوان کرد و افزود: در سفر رئیس‌جمهور به استان کرمانشاه رقم 140 میلیارد تومان با تخفیف 100 درصد درخواست می‌شود.

وی با بیان اینکه به دنبال جذب سرمایه گذاری خارجی در قطار شهری کرمانشاه هستیم، عنوان کرد: یک هزار و 800 میلیارد ریال اوراق مشارکت برای قطار شهری در نظر گرفته شده بود که بانک مرکزی مجوز انتشار یک هزار میلیارد ریال را تایید کرد.

مدیر‌عامل سازمان قطار شهری کرمانشاه اعلام کرد در صورتی که اعتبارات لازم تامین شود پروژه قطار شهری در سال ١٤٠١ به بهره برداری می رسد.

وی در رابطه با عبور بخش زیرگذر تونل از بافت قدیمی شهر هم گفت: مهندسان در تلاش هستند با رعایت استاندارها آسیبی به آثار تاریخی و بافت قدیمی این بخش از شهر وارد نشود.

مدیر‌عامل سازمان قطار شهری کرمانشاه همچنین در خصوص اجرای این پروژه در تاق بستان و محدوده شکار گاه اظهار داشت: پیش‌بینی شده است در محدوده شکارگاه واقع در بلوار تاق‌بستان قطار شهری به‌صورت زیر‌گذر انجام شود که در این زمینه منتظر نتیجه مطالعات میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه هستیم.

 


 

.:: کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان قطار شهری کرمانشاه می باشد ::.